اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

اولین کتاب چاپی دنیا

Collapse
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts

 • اولین کتاب چاپی دنیا  در اصطلاح، به عمل، فن، صنعت تكثیر صورت نقوش دوبعدی حروف، ارقام، خطوط، تصاویر، جز آن) به‌وسیله انداختن اثر این نقوش بر كاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به‌برای چاپ مواد خواندنی، با عکس یا بدون عکس بر روی كاغذ گفته می‌شود. به عبارت دیگر ، چاپ مجموع عملیاتی است كه نوشته خام را به اثر درخور انتشار مانند كتاب، مجله، روزنامـه ، جز آن تبدیل كند. چاپخانه نیز در لغت به‌معنای محل و مكان چاپ كردن و در متون مختلف كلمات مطبعه، دارالطباعه، و باسمه‌خانه به‌عنوان مترادف آن به‌كار رفته است. چاپخانه مؤسسه یا كاربعضی است كه از عهده انجام كارهای چاپی بر روی كاغذ وبقیه اشیا از طریق انواع چاپ برآید و، به تعبیری دیگر، محلی است كه چاپ كتاب، نشریات، همانند آن در آنجا انجام می‌گیرد.

  اولین کتاب چاپیاختراع چاپ  چاپ(Print) در لغت به‌معنای نقش، اثر، مُهر، نشان آمده و در متون مختلف كلمات طبع، باسمه، و تافت به‌عنوان مترادف آن به‌كار رفته است.

  در اصطلاح، به عمل، فن، صنعت تكثیر صورت نقوش دوبعدی (حروف، ارقام، خطوط، تصاویر، و جز آن) به‌وسیله انداختن اثر این نقوش بر كاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به‌برای چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون عکس بر روی كاغذ گفته می‌شود. در تعریفی دیگر، چاپ مجموع عملیاتی است كه متن خام را به اثر درخور انتشار مانند كتاب، مجله، روزنامـه ، و جز آن تبدیل كند. چاپخانه هم در لغت به‌معنای محل مكان چاپ كردن و در متون مختلف كلمات مطبعه، دارالطباعه، باسمه‌خانه به‌عنوان مترادف آن به‌كار رفته است. چاپخانه مؤسسه یا كارگاهي است كه از عهده انجام كارهای چاپی بر روی كاغذ وبقیه اشیا از طریق انواع چاپ برآید و، به تعبیری دیگر، مکانی است كه چاپ كتاب، نشریات، همانند آن در آنجا انجام می‌گیرد.

  اختراع چاپ بوسیله گوتنبرگ  در میانه های قرن 15 انقلاب بزرگی در شرف وقوع بود. در 1452، گوتنبرگ آلمانی به ایده چاپ متحرک تحقق بخشید. وی در کارگاهش فناوری تولید و ساخت ورق، جوهر پایه روغنی و پرس را برای چاپ کتاب گردهم آورد چاپ را اختراع کرد. در واقع او از فناوری هایی که سالها قبل برای آنها فکر تلاش شده بود را به ثمر رساند.

  گوتنبرگ، چاپگر آلمانی، نخستین كسی بود كه جهت هر حرف قطعه فلزی جداگانه درنظر گرفت. وی قطعه‌ها را جهت تركیب كلمات مناسب كنار نیز قرار داد، بر آنها مركب مالید، و بر ورق‌های كاغذ فشرد و به این ترتیب چاپ نوین را باب كرد. وی حروف را ابتدا از جنس چوب، سبعد از سرب، بعدها از آلیاژ سرب، قلع، آنتیموان ساخت. گوتنبرگ روزانه بین 300 تا 500 برگ چاپ می‌كرد. نخستین كتابی كه او به این شكل پدید آورد كتاب مقدس 42 سطری بود. كتاب‌هایی كه در این زمان به‌چاپ می‌رسید به اینكونابولا زیاد دیده شده است.

  ابداع گوتنبرگ ظرف مدتی حدود 40 سال در تمام كشورهای عمده اروپایی رواج یافت چاپخانه‌هایی با اینروش به‌وجود آمد. در فاصله سال‌های 1460 ـ 1470 م. چاپخانه‌هایی در آلمان وبقیه كشورهای اروپایی پدید آمد. در نیم ‌قرن نخست بعد از كار گوتنبرگ، حدود چهل‌هزار كتاب به چاپ رسید و شمارگان مجموع آنها از 12 میلیون ورژن فراتر رفت. در انتها قرن پانزدهم در اروپا، بیش از دویست چاپخانه در شصت‌ونه شهر کار مستمر داشتند. از عبارت چاپخانه‌های خیلی مهم آن دوره می‌توان به چاپخانه آنتون كابرگر در شهر نورنبرگ اشاره كرد كه تعداد اتومبیل ‌های چاپ آن 24 دستگاه بود و صدها نفر در آن چاپخانه كار می‌كردند.

  از دیگر خدمات گوتنبرگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  -ابداع نحوه چاپ پیچشی به یاری روغن زیتون که تا سالها در آسیا و اروپا به کار میرفت .

  -توسعهآموزش بلوکی چاپ که بعد از بازگشت مارکو پولو از آسیا ابداع شده بود.

  -توسعهروش تولید و ساخت کاغذ به تعداد زیاد که از چین وارد اروپا شده بود.

  -گسترش روشهای تهیه و تولید مرکب.

  -توسعهآموزش منگنه قالب بندی کتاب که مجوز چاپ بانک کتابهای قطور را می داد.

  اما شایان ذکر است که این کتابها بوسیله دیگران در سالها بعد بازهم پیشرفت داده شد.

  اولین تصاوی چاپیاولین تصاوی چاپی  پیشرفت این صنعت بعد از وقت گوتنبرگ تا قرن بیستم

  -حدود 1490 میلادی روشهای مختلف اسیدکاری روی صفحات فلزی شکل گرفت. سال 1550 اولین لنز توسط کاردون (Cardon) ایتالیایی تولید و ساخته شد. آلومیس زنه فلدر در سال 1796روش لیتوگرافی را ابداع نمود. وی به مخترع چاپ سنگی شهرت دارد.

  -حدود سال 1799 تا 1800 اوبی رو در پاریس نخستین دستگاه کاغذسازی را اختراع نمود. در سال 1820 دستگاه های کامل تری تهیه و تولید شد.

  -در سال 1811 نخستین ماشین سیلندی لتر پرس كه با قوت بخار كار می كرد توسط كونیك Koenig مخترع آلمانی تولید و ساخته شد. در سال 1818 با همكاری باور – اتومبیل چاپ سیلندی مضاعف عرضه گردید كه پشت در وی كاغذ در این دستگاه به چاپ می رسید.

  -در سال 1822 ویلیام چرچ church اولین اتومبیل حروفچینی را به ثبت رسانید.

  -در سالهای 1826 1852 نیس فورنیس S.N.Niepce تالبوت Talbot تولید و ساخت فرم چاپ روی صفحه های فلزی از عبارت مس را به طریقه فتومكانیكی ابداع كردند وبا تولید و ساخت برس دستیف نمونه هایی تكثیر نمودند.

  -در سال 1844 ریچارد هو در ایالات متحده اتومبیل چاپ رتاتیو را به ثبت رسانید فرم چاپ به شکل دایره وار، دور سیلند پیچیده می شد.

  -ژیلوت Gillot به سال 1850رسید كاری روی فلز را تكامل بخشید.

  -در سال 1851 اسكات آرشر Archer نحوه كلودیوم مرطوب (شیشه نگاتیو) را ارایه كرد.

  -در سال 1859 هنری جمز H. james در انگلستان باروش فتوشیمی گرافی كلیشه زیر را ساخت.

  -در سال 1866 در ایالات متحده اولین ماشین چاپ با كاغذ رول به ثبت رسید.

  -1870 اولین دوربین نوسانی ریلی بوسیله موس Moss تهیه و تولید شد.

  -سال 1874 كارل كلیچ K.klic اهل چك با مصرف از نوعی كاغذ كاربن، تولید و ساخت فرم را ویرایش بخشید.

  -در سال 1910 اولین اتومبیل هلیوگراور با استفاده از تیغه دكتر بلید شروع به كار كرد.

  -در سال 1912 دستگاه چاپ پشت وروزن افست بوسیله كاسپارهرمان طراحی ساخـته شد(كاغذ به صورت رول).

  -در سال 1912 شركت رولند دستگاه چاپ افست با سه سیلندر مسلوی را تولید كرد.

  -در سال 1950 سیـستم حروفچینی منوفتو (تكامل یافته منوتایپ) اختراع شد.

  -در سال 1965 دكتر هل Dr.Hell با ارایه سیستم ی نوین و تهیه و تولید دستگاه اسكنر تحول اساسی در حروفچینی فتو لیتوگرافی به وجود آورد.

  -در سال 1976 اشعه لیزر در دستگاههای فتو لیتو گرافی حروفچینی به كار گرفته شد.
  منبع :بانک کتاب پایتخت از سایت bankeketab-co

 • #2
  مطلب جالبی بود. ممنون

  I believed my wisdom
  ... Killed the whys as I grew ... Yet the time has taught me ... The whys are grown too
  Angel

  Click to Read My Other Poems

  نظر


  • #3
   تاریخچه چاپ دیجیتال نسبت به چاپ از قدمت کمتری برخوردار است یعنی درست زمانی که یوهانس گوتنبرگ، بازرگان آلمانی مطبوعاتی را ایجاد کرد که به واسطه آن تولید انبوه کتاب آغاز شد.

   اولین چاپ های دیجیتال در اوایل دهه 1990 به بازار عرضه شدند. چاپ دیجیتال هر تصویر را مجموعه ای پیچیده از اعداد و فرمول های ریاضی در نظر میگیرد.

   این تصاویر بعنوان یک ماتریس نقطه ای به نام پیکسل ذخیره می شوند، که به این فرآیند دیجیتال کردن گفته میشود.

   در مرحله بعد تصاویر دیجیتالی شده برای کنترل رسوب جوهر، تونر یا قرار گرفتن در معرض انرژی الکترومغناطیسی برای تولید داده ها استفاده می شوند.

   چاپ دیجیتال از یک سیستم مدیریت رنگ استفاده میکند که تصاویر را به همان میزان کیفیتی که دیده میشوند چاپ میکند.

   اولین چاپ دیجیتال رنگی در جهان به نام "مجله ایندیگو" در سال 1993 شکل گرفت که یک شبه باعث تغییر در دنیای چاپ شد و مشتریان توانستند چاپی سریع، شخصی و با کیفیت بالا را از طریق اینترنت انتخاب کنند.نام دستگاه چاپ فشاری(printing press) ازشرکت "بنی لاندا" که در سال 1977 برای ایجاد سریعترین دستگاه فتوکپی در جهان تاسیس شده بود، گرفته شده است.

   لاندا بعدها کشف کرد که جوهری که برای فتوکپی استفاده میشود جوهر چاپ دیجیتالی نامیده می شود که می تواند در چاپگرها مورد استفاده قرار گیرد.

   جوهر چاپ دیجیتال از ذرات رنگی کوچک معلق در روغن مرسوم به نام ایزوپار استفاده می کند که می تواند توسط یک دیفرانسیل ولتاژ جذب یا دفع شود. جوهر یک لایه پلاستیکی نازک و صاف بر روی سطح کاغذ ایجاد می کند.

   از زمان آغاز اولین چاپ دیجیتال، بازار همچنان به طور گسترده رشد داشته است و در سال 2010، بازار چاپ دیجیتال به ارزش 85.2 میلیارد دلار معادل بیش از 225 میلیارد نسخه چاپی داشته است و پیش بینی می شود که 18 درصد از کل چاپ ها در سال 2016 بوده است و این رشد چشمگیر در سال های آینده نیز ادامه خواهد یافت .

   چاپ دیجیتال در همه جا در آینده خواهد بود. چاپ دیجیتال فقط برای چاپ تجاری استفاده نخواهد شد؛ برای چاپ و بسته بندی نیز استفاده می شود.

   مطبوعات دیجیتال پس از بازار بسته بندی توسعه خواهند یافت و شخصی سازی بسته بندی در آینده بزرگ خواهد بود.

   چاپ دیجیتال به هر دو کاربر در خانه و محل کسب و کار اجازه می دهد برای چاپ دیجیتال تصاویر از سیستم های کامپیوتری دسکتاپ استفاده کنند. استفاده آسان و کیفیت بهبود یافته چاپ دیجیتال را محبوب ساخته است.

   در طول بیست سال گذشته، چاپگر دیجیتال بهبود یافته و تعداد و نوع جوهر پشتیبانی، جایگزین چاپ عکاسی رنگ نقره ای هالید گسترش یافته است.

   در آینده، اطمینان از پایداری نسخه های تولید شده باید چاپ دیجیتال را جالب تر کند.

   مطبوعات دیجیتالی نیز سریعتر تبدیل می شوند و برای رسیدگی به انواع چاپ بیشتر طراحی می شوند.
   خانه طراحان سام با مهجرترین دستگاه های چاپ دیجیتال و چاپ بنر در کشور آماده ارائه خدمات رسانی در زمینه چاپ دیجیتال استیکر,چاپ شیشه,چاپ فلکس,چاپ دیجیتال کارت ویزیت,چاپ دیجیتال روی پارچه,چاپ دیجیتال تراکت,چاپ بنر,چاپ کاتالوگ,برش لیزر,چاپ دیجیتال کاغذ دیو

   نظر

   صبر کنید ..
   X